Ogród w pojemnikach może powstać nie tylko w ogrodzie, ale także na małym balkonie, tarasie lub patio. Dla takich miejsc również istnieje proste, a naszym zdanie, świetne rozwiązanie. Wystarczy pomysł, kilka drobiazgów i prosty sprzęt. Zainteresowani? Zatem zapraszamy do lektury...
Skrzynki, kosze, palety, nadstawki paletowe
Alternatywą dla doniczek na balkonie mogą być drewniane skrzynki, pojemniki z palet lub kosze. Doniczki mają zazwyczaj małą pojemność, szybko wysycha w nich ziemia, rośliny słabiej rosną. Wadą jest również to, że pomiędzy okrągłymi zazwyczaj doniczkami, pozostaje wiele niewykorzystanej przestrzeni. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie prostokątnych lub kwadratowych skrzynek, pojemników z palet lub koszy. Na ogół mają one większą powierzchnię, a także pojemność, dzięki czemu rośliny mają więcej miejsca, wilgoci i pożywienia. W takich warunkach rośliny stają się bujniejsze i dają większe plony.
Ciekawym i bardzo praktycznym sposobem jest zastosowanie gotowych skrzynek, które będą mobilne dzięki zamontowaniu na ich spodzie kółek. Jest to bardzo przydatne, szczególnie w okresie kiedy jeszcze mogą wystąpić przymrozki. Wówczas tak obsadzoną rozsadą skrzynię przewozimy pod dach, w cieplejsze miejsce. Jako materiał na skrzynki do uprawy balkonach, tarasach lub patio mogą posłużyć skrzynki po winie, owocach lub warzywach. Dłuższą trwałość takich skrzynek osiągnie się, jeśli wyłożymy je od wewnątrz folią. Nie zapomnijcie także o otworach do odprowadzenia nadmiaru wody, jeśli skrzynki wykonane są z litego drewna. Takie otwory o średnicy ok. 1 cm najlepiej wywiercić co 10 cm, dno wypełnić warstwą keramzytu lub grubego żwiru, a następnie ziemią ogrodniczą. Na wykonanie skrzynek samodzielnie można wykorzystać deski, przeznaczone do majsterkowania o różnej długości i szerokości. W krótkim czasie można z nich wykonać grządkę o dowolnym, kształcie, dopasowanym do Waszego balkonu - wydłużoną, kwadratową lub w kształcie litery L. Przy użyciu kilku materiałów i prostych narzędzi (deski, wkrętarka akumulatorowa/ śrubokręt, wkręty, zszywacz ze zszywkami, taśma i folia) samodzielnie wykonanie dowolną grządkę w kilkadziesiąt minut. Jeszcze innym sposobem na wykonanie pojemników jest wykorzystanie palet. Palety, w zależności od posiadanej przestrzeni, mogą być o rozmiarach typowych: 120 x 100 x 14 cm lub o połowę mniejsze: 60 x 80 x 14 cm. Cztery palety łączy się wewnątrz wszystkich naroży z góry, pośrodku i na dole metalowymi kątownikami, wkręcając w grubsze belki dłuższe śruby (40 mm), w cienkie deski - krótsze (12 mm). Tak zbudowaną konstrukcję wykorzystuje się, sadząc rośliny we wnętrzu skonstruowanej skrzyni, a także wykorzystując boczne, zewnętrzne ścianki np. do uprawy truskawek, czy poziomek. Zyskujemy dzięki takiemu zabiegowi nie tylko główną powierzchnię uprawy ok. 1,5 m2 , ale również ok. 4 m2 na bocznych ścianach. Aby to uzyskać w wolną przestrzeń na paletach przymocowuje się włókninę, rośliny sadzi się w kieszenie nacięte na włókninie. Jeszcze prostszym sposobem, jednak trochę droższym, jest zastosowanie nadstawek paletowych, które ustawia się bezpośrednio na podłożu lub na palecie. Tu wystarczy tylko nasunąć nadstawki jedną na drugą i grządka - gotowa. Jeszcze tylko włóknina lub folia do zabezpieczenia przed wypadaniem ziemi i rozkładem drewna, i gotowe! Takie grządki, dzięki nakładaniu jednej nadstawki na drugą mogą być dowolnie wysokie i są bardzo stabilne.