01-02-2023

Kalendarium ogrodowe. Luty w ogrodzie

Mimo, że najkrótszy w roku to właśnie to jest ten miesiąc, w którym widocznie przybywa dnia. W dawnych czasach słowo luty było przymiotnikiem i oznaczało: srogi, okrutny i nieprzyjemny. Mówiono: "luty mróz" lub "luty ziąb", co oznaczało srogą zimową aurę, a tym właśnie zazwyczaj charakteryzuje się luty. Dawniej miesiąc ten kojarzył się z najsroższym zimowym miesiącem, co  przejawiało się w mądrościach ludowych i porzekadłach. Kto nie zna powiedzenia "Idzie luty, podkuj buty"?

Ogrodnicy w tym miesiącu mają coraz więcej pracy. Przekonajmy się, co można teraz zrobić

W WARZYWNIKU

Zrób porządki, uprzątając nawiane wiatrem liście (mogą trafić na kompost), pozostałości roślin z poprzedniego sezonu i warzywa rosnące gruncie. Podłoże spulchnij i uzupełnij i zasil własnym kompostem. W lutym możemy wykonać wysiewy do gruntu nasion bobu, pasternaku, pietruszki i posadzić ząbki czosnku. Podczas mrozów korzystnie jest założyć agrowłókninę na wysiane wczesne odmiany warzyw. Pod osłonami wysiewamy cebulę, rzodkiewkę, szpinak, por, rukolę, sałatę (odmiany wczesne), a także wczesną marchew.

W SADZIE I JAGODNIKU

Jeśli w styczniu nie było sprzyjającej pogody, to bielimy pnie drzew owocowych (przypominajka: rozgrzane słońcem pnie mogą pobudzić soki do krążenia, a mróz powoduje pękanie i tworzenie ran zgorzelinowych). Sprawdzamy osłonki pni, zabezpieczające przed zwierzętami, a w przypadku stwierdzenia uszkodzeń zabezpieczamy rany. Możemy to zrobić preparatem, który użyliśmy do smarowania ran po cięciu drzew. Przycinamy drzewa owocowe (jabłonie i  grusze), rany po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą. W tym samym okresie tniemy krzewy jagodowe. Przy temperaturze utrzymującej się pow. 5oC, gdy pąki będą nabrzmiewać, możemy wykonać oprysk na kędzierzawość liści brzoskwiń i torbiel śliw (Miedzian 50WP, Syllit 65WP). 

NA RABATACH OZDOBNYCH

Pojawiają się pierwsze kwitnące rośliny, a do jednej z najatrakcyjniejszych należą z pewnością oczary. Pojawiają się  doskonale nam znane przebiśniegi, śnieżyce, krokusy, a pod koniec lutego ranniki. Kwitnienie rozpoczyna leszczyna, która jest powodem przykrych dolegliwości wśród alergików. Możemy również wykonywać cięcia drzew i krzewów ozdobnych. Podstawową zasadą obowiązującą przy cięciu krzewów jest to, aby wiedzieć które gatunki wymagają teraz przycinania. Przycinamy teraz te krzewy, które kwitną w okresie letnim i jesiennym, nie tniemy o tej porze krzewów, kwitnących wiosną. Krzewami, które można ciąć teraz są m.in.: tawuła japońska, budleja Dawida, pięciornik krzewiasty, dereń biały, hortensja krzewiasta, hortensja bukietowa. Nie tniemy teraz np. krzewów forsycji pośredniej, żylistka, tawuły wczesnej, bzu lilaka, jaśminowca wonnego, migdałka trójklapowego. Te krzewy kwitną wiosną na ubiegłorocznych pędach.

NA TRAWNIKU

Wciąż unikamy chodzenia po trawniku, aby nie udeptywać zaśnieżonej lub zmarzniętej trawy (uszkodzenie źdźbeł i gnicie trawy). Jeśli jest śnieżna pogoda rozbijamy lodową skorupę, która tworzy się podczas różnic temperatur pomiędzy dniem a nocą. Działanie takie pozwoli na zmniejszenie ryzyka powstawania pleśni śniegowej na trawniku. Z końcem miesiąca można już wysiać nawóz, aby rozłożyć pracę w czasie. Dzięki takiemu działaniu trawnik zacznie szybciej zielenić po nastaniu cieplejszych dni. Można to zrobić nawet, jeśli na trawniku leży śnieg. Wraz z topniejącym śniegiem nawóz przedostanie się do systemu korzeniowego traw.

ZBIORNIKI WODNE

Przy silnych mrozach poszerzamy lub na nowo wykonujemy przerębel, zakładamy pływaki lub styropianowy przerębel. Sprawdzamy, jak zimują rośliny wodne przechowywane poza oczkiem - chore egzemplarze wyrzucamy.

PLANOWANIE I WYSIEWY, PRODUKCJA ROZSADY

W lutym kontynuujemy planowanie rabat i zagonów, sprawdzamy żywotność posiadanych nasion oraz uzupełniamy brakujące nasiona w ulubionym sklepie ogrodniczym. Przed wysiewem sprawdzamy siłę kiełkowania nasion, które pozostały nam z poprzednich lat. W tym celu na wilgotny ręcznik papierowy wysiewamy wybrane nasiona, a po ich skiełkowaniu obliczamy ich żywotność w procentach.To również idealny czas, aby wzmocnić organizm własnoręcznie wyprodukowanymi kiełkami. Do specjalnych pojemników na kiełki lub do zwykłego słoika wysiewamy nasiona ulubionych roślin na kiełki. Uprawa jest prosta, warto jednak pamiętać, że nasiona na kiełki i podkiełkowane kiełki należy płukać 2 - 3 razy dziennie. Wybór nasion na kiełki jest bogaty, a w zależności od preferencji i potrzeb możemy wybrać kiełki tradycyjne lub w wersji BIO. Na parapecie możemy również kontynuować uprawę pietruszki naciowej, szczypioru, czy rzeżuchy.

W tym miesiącu rozpoczynamy również produkcję rozsady warzyw i kwiatów. Jeśli robimy to na parapecie okiennym i mamy mało miejsca, to należy pamiętać, że taka produkcja wymaga odpowiedniej ilości światła. O tej porze roku brakuje światła dziennego i dobrym rozwiązaniem jest doświetlanie rozsady.  Zatem, jeśli ten problem mamy rozwiązany, możemy przystąpić do wysiewów. Jakie warzywa wysiewamy? Pod koniec lutego można wysiać sałatę, wczesne odmiany kapusty, kalarepy, kalafiory i selery. Nasiona można wysiać do specjalnych mini-szklarenek, doniczek torfowych lub produkcyjnych, krążków torfowych, a także jeśli mamy więcej miejsca do wielodoniczek lub tacek wysiewnych. Podłożem do wysiewów mogą być specjalne mieszanki do wysiewów lub sterylne prasowane podłoże  Nasiona przed siewem można wymieszać ze specjalną zaprawą nasienną, dzięki której uzyskuje się lepsze kiełkowanie i stymuluje rozwój systemu korzeniowego. Można również wysiać nasiona pomidorów, jednak jeśli nie mamy odpowiednich warunków, to lepiej zaczekajmy z siewem tych warzyw. Luty to także czas na wysiew niektórych ziół. Możemy wysiewać: szałwię lekarską, estragon, rozmaryn.

Ozdobne rośliny jednorocznych, które można zacząć rozmnażać to m.in. gazania, lobelia, petunia, heliotrop, lewkonia, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, kobea, rodochiton, werbena, niecierpek, lwia paszcza, celozja, pokrzywka, begonia, goździk. Wysiew tych nasion teraz pozwoli na wyprodukowanie rozsady gotowej do wysadzenia na rabaty lub do pojemników w odpowiednim terminie - kwietniu lub w maju.

ROŚLINY DONICZKOWE

Pod koniec lutego zwiększamy podlewanie, przycinamy zimujące w domu oleandry, czy fuksje. Pod koniec lutego zimujące w chłodnych pomieszczeniach rośliny tarasowe przenosimy w widniejsze i cieplejsze miejsce i zaczynamy je zasilać nawozami.

DOKARMIANIE PTAKÓW

Kontynuujemy dokarmianie ptaków i pamiętamy o regularności tego zadania. Polecamy bezpieczne karmniki i odpowiednią karmę. O zasadach dokarmiania czytaj tutaj

 

Na koniec garść kolejnych mądrości ludowych o srogim lutym: 

♠ Gdy luty z burzami, prędko wiosna z nami.

♣ Gdy na początku lutego słońce świeci, wiosna tak szybko nie przyleci.

♥ Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny.

♦ Gdy bez wiatrów luty chodzi, w kwietniu wicher nie zawodzi.

♠ Gdy luty mrozy daje, wróży urodzaje.

♣ Deszcz w Cyryla, Metodego - dla rolnika nic dobrego.

♥ Luty miesiąc bardzo zmienny: pół zimowy, pół wiosenny.