01-05-2023

Kalendarium ogrodowe. Maj w ogrodzie

Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku, który mija zazwyczaj zbyt szybko. Ledwie się rozpoczyna i za chwilę już go nie ma, a nam pozostaje tylko wspomnienie soczystej zieleni i upragnionego koloru majowych kwiatów. Nazwa tego miesiąca brzmiała dawniej trawień – od właśnie bujnych traw i ich soczysto zielonego koloru. W maju rozkwita wiele roślin i to właśnie sprawiło, że to właśnie w maju Bóg stworzył świat. W języku polskim określenie „maić”, oznaczało kiedyś tyle co „stroić”, bo maj to strojny miesiąc. To także miesiąc ostatnich przymrozków, które mogą wystąpić w okresie od 12 do 15 dnia tego miesiąca. Zimni ogrodnicy, czyli Pankracy (12V), Serwacy (13V) i Bonifacy (14V), to „źli na ogród chłopacy”, po których przychodzi „Zimna Zośka” (15V), która przegania zimnych ogrodników. Od tego momentu kończą się okresy chłodu tak niebezpiecznego dla roślin i można już bezpiecznie wykonywać prace w ogrodzie.

W WARZYWNIKU

Wysiewamy do gruntu większość warzyw, w tym: ogórki, melony, arbuzy, cukinie, kabaczki, patisony, kukurydzę, dynię, buraki ćwikłowe, fasole, brukiew, rukolę, a także jako drugi rzut: rzodkiewki, sałaty, marchew, pietruszki korzeniowe i naciowe. Wysadzamy przygotowaną wcześniej rozsadę roślin ciepłolubnych: pomidory, papryki, kabaczki, bakłażany, dynie, patisony, a także selery. W drugiej połowie miesiąca można zaplanować przerywkę zbyt gęsto rosnących roślin takich, jak marchew, pietruszka, czy sałata. Zostawiamy najsilniejsze rośliny w odpowiednich odległościach, które umożliwią zebranie dorodnych plonów. Zbieramy pierwsze plony szczawiu, rabarbaru, szparagów i plony z siewów jesiennych. Nastawiamy też dobroczynne gnojówki z roślin takich, jak pokrzywa, czy żywokost. Wykorzystujemy je do organicznej ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami.

 OGRÓD ZIOŁOWY

Wysiewamy większość nasion ziół, sadzimy także rozsadę ziół ciepłolubnych: bazylię, czy rozmaryn. Zbieramy pokrzywę i rumianek.

W SADZIE I JAGODNIKU

Już na początku miesiąca warto nie zapomnieć o odchwaszczeniu i usunięciu odrostów na zagonach truskawek i poziomek. W celu ograniczenia parowania wody i rozwoju chwastów po odczyszczeniu można wyłożyć ściółkę, np. pociętą słomę. Dzięki temu zbierane wkrótce owoce będą czyste. Sukcesywnie wycinamy chore pędy malin i jeżyn.

NA RABATACH OZDOBNYCH

Swoje kwitnienie w tym miesiącu rozpoczynają byliny i krzewy: konwalie, firletki, orliki, kosaćce, różaneczniki i azalie, bzy lilaki, glicynie, powojniki, szczodrzeńce, złotliny japońskie, porzeczki krwiste, pięciorniki, berberysy. Ogławiamy przekwitłe tulipany, narcyzy i inne rośliny cebulowe. Dzięki temu uzyskamy mocniejsze cebule. Wysadzamy cebule, karpy i bulwy roślin kwitnących latem: dalie, mieczyki, złocienie itp. Po zakończeniu kwitnienia wyłamujemy pozostałości kwiatostanów azalii i różaneczników. Rozpoczynamy cięcie żywopłotów, omijając te miejsca, gdzie gniazdują ptaki. W tych miejscach możemy przeprowadzić cięcie, jak młode wylecą z gniazd. Bezpośrednio do gruntu siejemy nasiona cynii, portulaki, łubinu, czarnuszki, nasturcji, groszku, kosmosu, nagietka, ostróżki, dyni i fasoli ozdobnej, aksamitki. Na rozsadniku możemy wysiać stokrotkę, lak, goździki brodate. Zakwitną jednak dopiero w następnym roku.

NA TRAWNIKU

Regularnie kosimy trawnik, w miarę możliwości raz w tygodniu, jeśli jesteśmy posiadaczami trawnika dywanowego. Podlewamy go, gdy długo nie ma opadów deszczu. Do najczęściej wykonywanych prac w maju należy też usuwanie chwastów z trawnika i w jego sąsiedztwie. Możemy to wykonać ręcznie, jeśli chwastów jest mało lub gdy powierzchnia trawnika jest niewielka. W innym przypadku wybieramy selektywnie działające herbicydy. W maju można jeszcze założyć trawnik z siewu lub z rolki. Do ogrodów przydomowych i na działki sprawdzi się uniwersalna mieszanka traw, która dobrze znosi średnio intensywne użytkowanie, a ze  względu na swój skład odznacza się dobrą zimotrwałością i nie ma większych wymagań co do gleby. Na miejscach intensywniej użytkowanych sprawdzi się mieszanka , która daje gęste i trwałe zadarnienie, jest odporna na wydeptywanie i posiada zdolność samoregeneracji. Trawa ta rośnie wolniej, ale wymaga nieco większej dbałości, jeśli chodzi o pielęgnację. Dla uzupełnienia miejsc wydeptanych lub zniszczonych przyda się trawa dedykowana renowacji, która zapewni szybkie odzyskanie gęstej darni. Na odtworzenie trawy na niewielkiej powierzchni do 4m2 wystarczy małe opakowanie nasion trawy ODNOWA.

ZBIORNIKI WODNE

Nie zapominajmy o dokarmianiu ryb. W oczkach wodnych usuwamy rozwijające się glony. Stosując nawozy, czy preparaty chemiczne w ogrodzie, pamiętajmy, aby zachować bezpieczną odległość od oczek wodnych.

ROŚLINY DONICZKOWE I BALKONOWE

Z początkiem miesiąca wynosimy na słońce rośliny, które zimowały w pomieszczeniach i ostrożnie je hartujemy. Należą do nich m.in. oleandry, laury, bugenwille. Przygotowujemy również skrzynki i donice balkonowe, które wypełniamy drenażem i odżywczą mieszanką ziemi kwiatowej. W połowie miesiąca, po ustąpieniu przymrozków, sadzimy rośliny rabatowe ozdobne z kwiatów lub liści. Ciekawie prezentują się kompozycje mieszane z kilku kontrastujących gatunków o podobnych wymaganiach. Do sadzenia warto wykorzystać magazyny wody w postaci Hydroboxów. Są one produkowane w różnych rozmiarach, odpowiednich zarówno do donic różnych rozmiarów, jak i skrzynek kwiatowych. Możemy je również wykorzystywać pod rośliny sadzone w gruncie. Ułatwi to przyjęcie się roślin w pierwszym okresie rozwoju i pozwoli na zaoszczędzenie czasu i wody, gdyż Hydrobox gromadzi wodę pochodzącą z podlewania oraz wodę opadową.  

ZWIERZĘTA W OGRODZIE

Miłośnicy motyli mają teraz pole do popisu. Aby zwabić te piękne owady do ogrodu można posadzić floksy, lawendę, macierzankę, czy nazywaną popularnie motylim krzewem – budleję. Większość motyli składa jaja na roślinach rosnących w miejscach nasłonecznionych. To idealny czas na zadbanie o barwnych gości, zwiększając bioróżnorodność w swoim ogrodzie. Można jeszcze wysiewać specjalne mieszanki nasion, wabiące pszczoły, motyle i trzmiele. Zaobserwujmy, czy dzięki powieszonym jesienią domkom dla owadów w ogrodzie jest więcej owadów takich, jak biedronki i złotooki. One wesprą nas w walce z mszycami. Nie zapominajmy też o ustawieniu i napełnianiu wodą poidełek dla ptaków. Są one również sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami, więc warto zapraszać je do ogrodu.

 O tym pracowitym, ale przepięknym miesiącu przysłowia mówią:

Gdy kukułka kuka w maju, spodziewaj się urodzaju

Na pierwszego maja szron obiecuje dobry plon

Gdy się maj z grzmotem odezwie na wschodzie, rok sprzyja sianu i zbożu w urodzie

Chłodny maj, dobry urodzaj

Kiedy lipa w maju kwitnie, to w ulach miód zawiśnie

Grzmot w maju sprzyja urodzaju

Witaj nam maiczku ze słowikiem w gaiczku