Choć teorii jest wiele, to nazwa tego miesiąca wywodzi się od Marsa - rzymskiego boga wojny. Jest to miesiąc bojowy i waleczny, gdyż kończy się zima i nastają coraz dłuższe dni. Przyroda walczy. Wg innych teorii nazwa marca może również pochodzić od słowa marznąć, jednak jest to poddawane w wątpliwość. Dawniej na terenach słowiańskich miesiąc ten nazywano brzeźniem - od wzmacniającego po zimie - soku brzóz. Co by nie mówić o marcu, to jest to pierwszy wiosenny miesiąc, w którym słońce jest coraz wyżej i coraz mocniej grzeje, a to sugeruje wyjście do ogrodu i przyjrzenie się budzącej do życia przyrodzie. To czas porządków po zimie, sprawdzenia strat, uchylenia okryw zimowych. Co można jeszcze zrobić w marcu ?
W WARZYWNIKU
Jeśli sialiśmy jesienią lub na przedwiośniu marchew, pietruszkę, szpinak, koper ogrodowy, rzodkiewkę, to warto je okryć włókniną lub folią perforowaną, aby przyspieszyć wschody. Podobnie możemy zrobić z posadzonymi ząbkami czosnku. Wyrównujemy grządki, zaczynamy nawożenie. Możemy wysiewać roszponkę, bób, groch, rzodkiewkę, koper, cebulę, wczesne brokuły, wczesne odmiany sałaty.
OGRÓD ZIOŁOWY
Przycinamy suche części roślin. Rozpoczynany zasilanie ogrodu ziołowego.
W SADZIE I JAGODNIKU
Przycinamy młode drzewka posadzone jesienią, a także maliny owocujące na jednorocznych pędach, winorośle, jeżyny, aktinidie, porzeczki i agresty. W marcu, jeśli nie zrobiliśmy tego w okresie zimowym, usuwamy mumie (zaschnięte i pomarszczone owoce) z koron drzew. Mumie należy zutylizować, w żadnym wypadku nie powinny trafić na kompost, gdyż są źródłem chorób grzybowych.
NA RABATACH OZDOBNYCH
Pojawiają się zwiastuny wiosny takie, jak ranniki i przylaszczki, wychodzą z ziemi kolejne rośliny cebulowe. Kontynuujemy cięcie liściastych krzewów ozdobnych, które kwitną latem na pędach wypuszczanych w tym roku. Są to: budleje Dawida, jaśminowce wonne, krzewuszki cudowne, róże, tawuły japońskie, a także derenie, które tniemy u podstawy. Hortensje drzewiaste i bukietowe skracamy nad 3 - pakiem. Pamiętajmy, aby nie ciąć teraz hortensji wielkokwiatowych, one kwitną na pędach ubiegłorocznych. To również dobry czas na cięcie powojników. Przycinamy trawy, uważając na pojawiające się nowe źdźbła. Trawy, które są zimotrwałe, tylko wyczesujemy lub usuwamy wyłącznie te, które są suche. Byliny przycinamy lub delikatnie wyłamujemy suche pozostałości. Dzielimy byliny kwitnące latem takie, jak: ostróżki, funkie, floksy, liliowce, pysznogłówki, rudbekie, dzielżany. Podziału kęp wykonujemy rozdzielając je ręką, szpadlem lub ostrym nożem. Po uporządkowaniu rabat rozsypujemy kompost lub inną ziemię o dużej zawartości próchnicy i mieszamy je z górną warstwą podłoża. W marcu można sadzić żywopłoty liściaste np. ligustr, grab, buk, porzeczka alpejska. Po rozmarznięciu ziemi można sadzić drzewa zarówno z gołym korzeniem, jak i w pojemnikach. Uzupełniamy także ściółkę, podsypujemy przekompostowaną korą z drzew iglastych.
NA TRAWNIKU
Jeśli jest dostatecznie sucho, grabimy trawnik z ubiegłorocznych liści i mchu. Przeprowadzamy aerację lub wertykulację. Po aeracji na trawnik wysiewamy piasek, który rozluźni zbite podłoże. Dosiewamy trawę w miejscach "łysych placków". Pod koniec miesiąca, jeśli był dostatecznie ciepły, możemy wykonać pierwsze koszenie.
ZBIORNIKI WODNE
Usuwamy resztki roślinne, liści, śmieci, sprawdzamy szczelność zbiornika, a w razie potrzeby uszczelniamy je. Końcem miesiąca możemy montować i uruchamiać pompę i filtry.
WYSIEWY I PRODUKCJA ROZSADY
Jeśli nie mogliśmy wysiać nasion ozdobnych roślin jednorocznych w lutym, to wysiejmy je w marcu. Wysiewamy większość tych roślin, które uprawiamy z rozsady. Aby poprawić warunki kiełkowania i rozwoju siewek warto zastosować matę grzewczą. Na początku miesiąca można jeszcze wysiewać do skrzynek trzymanych w ciepłych pomieszczeniach petunie, werbeny ogrodowe, żeniszki meksykańskie, smagliczki nadmorskie, aksamitki, astry, cynie, groszki pachnące, lewkonie. Jeśli jednak wysialiśmy je w lutym, to koniecznie trzeba je przepikować do pojedynczych doniczek lub skrzyneczek, aby miały więcej miejsca. W połowie miesiąca możemy wysiać: portulakę, lwią paszczę, wilce i tunbergie. Pod koniec miesiąca, gdy ziemia jest rozmarznięta i wystarczająco nagrzana, na miejsce stałe możemy wysiewać m. in. mak polny, eszolcję kalifornijską, chaber cesarski, ślazówkę letnią, czarnuszkę, nagietka,
Wysiewamy do zimnego inspektu nasiona wczesnych odmian kapusty głowiastej, kalafiorów, kalarepy, cebuli, porów i szpinaku. W drugiej połowie marca przygotowujemy rozsadę ziół: majeranku i bazylii, a także warzyw: pomidora, papryki i bakłażana. Nasiona tych roślin wysiewamy do szklarni lub ciepłego inspektu.
ROŚLINY DONICZKOWE i BALKONOWE
Zaczynamy przesadzanie roślin doniczkowych, które tego wymagają. Przenosimy kaktusy do cieplejszego pomieszczenia i zwiększamy intensywność podlewania. Zaczynamy nawożenie roślin doniczkowych. Rośliny doniczkowe o skórzastych liściach czyścimy z kurzu. Najlepiej użyć do tego ściereczek z wyciągiem z alg, które nie tylko oczyszczą, ale również stymulują wzrost. Robimy dekoracje wiosenne z kwiatów cebulowych, bratków, stokrotek. Z przechowalni możemy wyciągnąć karpy dalii i kłącza pacioreczników i rozpocząć ich pędzenie w donicach. Dzięki temu spore rośliny wysadzimy do gruntu w maju i uzyskamy wcześniejsze kwitnienie. Przycinamy pelargonie i fuksje, usuwamy suche liście, skracamy korzenie i wsadzamy do świeżej ziemi. Pozyskane w ten sposób sadzonki możemy ukorzenić. Aby pobudzić sadzonki do ukorzenienia i uzyskania zwartego systemu korzeniowego warto moczyć je w specjalnym biopreparacie, powstałym z ekstraktu torfu.
Wszyscy zapewne pamiętają, że dzień 21 marca jest pierwszym dniem wiosny. A czy znacie przysłowia ogrodnicze o marcu ? Można poobserwować przyrodę i prześledzić, czy sprawdzą się w tym roku...
♠ Co marzec wypiecze, to kwiecień wysiecze.
♣ Groch święty Grzegorz zasiewa, soczewicę Jakub miewa.
♥ Nie ma w marcu wody, nie ma w kwietniu trawy.
♦ Kiedy w marcu deszczu wiele, nieurodzaj zboża ściele.
♠ Jak nie ma śniegu w marcu, deszczu w maju, to nie ma urodzaju.
♣ Nie siejesz grochu w marcu, nie masz go w garncu.
♥ Ogrodniku, św. Gertruda gdy słońcem błyśnie zrobi cuda oczywiście.