01-04-2023

Kalendarium ogrodowe. Kwiecień w ogrodzie

Zwodzikwiat, żywkwiat lub łudzikwiat - to pierwotne nazwy kwietnia. Te nazwy pewnie dziwią, jednak wyjaśnienie jest proste. Pierwsze kwiaty, pojawiając się zbyt wcześnie łudzą końcem zimy, zwodzą nas nadchodzącą wiosną. A kwietniowa aura potrafi jeszcze zaskoczyć śniegiem... Późniejsza nazwa tego miesiąca - kwiecień pochodzi od masowego rozkwitu kwiatów. Tymczasem w kwietniu w ogrodzie możemy wykonywać coraz więcej prac - to jeden z najbardziej pracowitych miesięcy dla ogrodnika.

W WARZYWNIKU

Do gruntu możemy wysiewać nasiona rzodkiewek, grochu, cebuli, pietruszki korzeniowej i naciowej, marchwiszpinaku i kopru.

OGRÓD ZIOŁOWY

Wysiewamy nasiona ziół: kminek, kolendrę, pietruszkę naciową i koper ogrodowy. Pod koniec miesiąca można już wysiać cząber, majeranek, trybulę i ogórecznik.

W SADZIE I JAGODNIKU

Możemy wciąż dokonywać cięcia drzew i krzewów - usuwamy pędy chore, krzyżujące się i te, które wrastają do środka korony, a także nadmiernie zagęszczone. To także czas cięcia jeżyn i winorośli. też zrobić przegląd roślin, szukając szkodników. W krzewach porzeczek usuwamy pędy porażone wielkopąkowcem porzeczkowym. Usuwamy znalezione oprzędy, strącamy wędrujące po gałęziach chrząszcze kwieciaków. Dbajmy o własne zdrowie, unikając oprysków chemicznych - stosujmy je tylko wówczas, gdy szkodników jest już bardzo dużo. Robimy porządki w uprawie truskawek i poziomek, usuwając chore i zeschnięte resztki, wzruszamy ziemię, sprawdzamy, czy pojawiły się pierwsze choroby i szkodniki, ściółkujemy zagony słomą. W połowie kwietnia zasilamy drzewa i krzewy nawozem wieloskładnikowym, a także nawozem potasowym, który wpływa na obfitsze kwitnienie. To także dobry czas na sadzenie drzew i krzewów.

NA RABATACH OZDOBNYCH

Teraz już można usunąć zimowe osłony, rozgrabić kopczyki, usunąć stroisz. Usuwamy suche pędy, spulchniamy rabaty, usuwamy wschodzące chwasty, nawozimy rośliny, rozpoczynamy podlewanie, ściółkujemy rabaty. Dzięki ściółkowaniu  ograniczamy parowanie wody z podłoża, ograniczamy rozwój chwastów, poprawiamy strukturę gleby. Jako mulcz (ściółkę) można zastosować przekompostowaną korę sosnową, kompost, zrębki drzewne, żwir. Przycinamy róże, pamiętając o tym, aby cięcie wykonywać nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. Kwiecień to także miesiąc, w którym dzielimy i rozsadzamy rozrośnięte byliny takie, jak: astry, dzielżany, floksy, funkie, liliowce, rojniki, rozchodniki, zawciągi. Do gruntu możemy wysiewać nasiona kwiatów jednorocznych (m.in. chaber, dimorfoteka, godecja, groszek pachnący, maciejka, maczek kalifornijski, nagietek, nasturcja, powój, rezeda wonnasmagliczka, słonecznik ozdobny), a pod koniec miesiąca sadzimy rośliny cebulowe (acidantera dwubarwna, błonczatka, krokosmia ogrodowa, galtonia biaława, tygrysówka pawia, zawilec wieńcowaty) oraz bulwy mieczyków. Do donic wsadzamy dalie i kanny. Sadzimy również rośliny dwuletnie takie, jak bratki, niezapominajki, stokrotki, złocień maruna. W zimnym inspekcie możemy wysiać nasiona aksamitek, astrów, cynii, czy onętka. Przycinamy iglaste żywopłoty i nawozimy je.

NA TRAWNIKU

Jeśli w marcu pogoda nie była sprzyjająca lub nie zdążyliśmy wykonać aeracji lub wertykulacji, to kwiecień jest dobrym miesiącem na wykonanie tych prac. Pozbywamy się chwastów trwałych, najlepiej mechanicznie lub selektywnym herbicydem. Wykonujemy także dosiewki mieszanką nasion, której użyliśmy do zakładania trawnika  lub podobną składem, w miejscach gdzie pojawiły się braki w murawie. Zaczynamy regularne koszenie, nawożenie i podlewanie. To także dobry czas na założenie nowego trawnika z siewu lub z gotowej darni oraz łąki kwietnej. Nowością jest specjalna mieszanka bylinowa, którą obsiewamy brzegi trawników, pól, rowów, nieużytków lub brzegi sadów i jagodników. Long Life Meadow to bogata mieszanka długowiecznych, mało wymagających i obficie kwitnących roślin. Ta mieszanka będzie idealnym schronieniem dla owadów zapylających. Mieszanka jest dostępna w opakowaniach 100 i 500 gramowych.

ZBIORNIKI WODNE

Nie wyczyszczony w marcu zbiornik wodny czyścimy po zimie i uruchamiamy sprzęt: pompę i filtry. Gdy temperatura powietrza osiągnie temperatury ok. 10°C przenosimy do oczka rośliny, które zimowały poza nim. Możemy już posadzić nowe rośliny, a także ograniczyć rozmiary starych kęp. Przy temperaturze wody na poziomie 10-12°C można rozpocząć karmienie ryb niewielkimi porcjami pokarmu. Wpuszczamy też nowy narybek.

WYSIEWY I PRODUKCJA ROZSADY

Wysiewamy nasiona warzyw ciepłolubnych: pomidorów, papryki, ogórków i dyni. Ogórki i dynie siejemy gniazdowo, po 2-3 nasiona, a po ich wzejściu sprawdzamy, które siewki są najsłabsze i je usuwamy, pozostawiając silniejszą roślinę.

ROŚLINY DONICZKOWE I BALKONOWE

Kontynuujemy przesadzanie roślin doniczkowych, które tego wymagają. Podzielone większe egzemplarze roślin sadzimy do doniczek o odpowiednio dobranych rozmiarach. Podlewamy i nawozimy rośliny doniczkowe regularnie, stosując preparaty dobrane do gatunku lub wieloskładnikowe na bazie środków naturalnych takich, jak torf, obornik, czy biohumus. Rośliny doniczkowe o skórzastych liściach czyścimy z kurzu. Najlepiej użyć do tego ściereczek z wyciągiem z alg, które nie tylko oczyszczą, ale również stymulują wzrost. Pelargonie sadzonkujemy i ukorzeniamy. Przed ukorzenianiem warto zastosować specjalny biopreparat, powstały z ekstraktu torfu.

ZWIERZĘTA W OGRODZIE

Ptaki założyły gniazda, a my przygotujmy hotele dla zapylaczy.

 

Chyba najbardziej znanym przysłowiem kwietniowym jest Kwiecień-plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. Inne przysłowia o kwietniu mówią:

♠ Ciepły kwiecień, mokry maj, będzie żytko jako gaj

♣ Czasem kwietnia pora letnia, czasem zwiedzie - w marzec zjedzie

♥ W kwietniu posusza, nic się na polach nie rusza

♦ Grzmot w kwietniu dobra nowina, już szron roślin nie pościna

♠ Kwiecień, kiedy deszczem plecie, to się maj wystroi w kwiecie

♣ Deszcze częste w kwietniu wróżą, że owoców będzie dużo

♥ Jeśli w kwietniu pszczoły nie latają, to jeszcze długie chłody się zapowiadają