24-06-2021

Ogród warzywny w pojemnikach. Część 3

Pojemniki przygotowane? Niezależnie od tego, na jaki materiał wybraliście na podwyższone grządki, to trzeba je czymś wypełnić. Nie ma wątpliwości, że podłoże jest najważniejsze, bo to przecież od niego zależy w głównej mierze powodzenie Waszych upraw.

Klasyczne wypełnienie podwyższonej grządki

W zależności od wysokości pojemników poszczególne warstwy, którymi wypełnicie Wasze pojemniki będą różnej grubości. Jednak kolejność warstw będzie taka sama:

1. dolna warstwa to drenaż. Na niego możecie przeznaczyć świeże resztki roślinne takie jak: gałęzie po cięciu żywopłotów i krzewów, czy drzew, usuwane rośliny jednoroczne, łodygi po cięciu bylin. Ważne, aby ta warstwa spowodowała, żeby woda nie gromadziła się na dnie grządki. Warstwę tę trzeba dobrze ubić (można udeptać), gdyż butwiejący materiał organiczny znacznie opadnie i trzeba będzie dosypywać więcej ziemi.

2. na środkową warstwę powinien trafić surowy kompost lub lekko zbutwiałe resztki. Można też wykorzystać lekko przekompostowane (ok. 3 miesiące) zrębki drzewne. Świeże będą zawierały szkodliwe dla roślin garbniki (hamują rozwój roślin i konkurują z roślinami o azot). Z czasem ta warstwa rozłoży się, zapewniając roślinom składniki pokarmowe.

3. Ostatnią, górną warstwę stanowi dojrzały kompost, o którym więcej napiszemy w kolejnym artykule. Kompost możemy zmieszać z ziemią uniwersalną. Można także zastosować gotowe mieszanki ziemi, wśród których jest bardzo duży wybór. W zależności od terminu wypełniania grządki można ją uprawiać od razu lub jeśli robimy to jesienią - zabezpieczamy podłoże folią, aby zimą nie zostały wypłukane wgłąb składniki pokarmowe.

Wypełnienie grządki na balkonie lub tarasie

Na balkonach, czy tarasach zazwyczaj posiadamy mniejsze pojemniki, niż w ogrodzie. Poza tym nie powinniśmy tak mocno obciążać konstrukcji balkonu, toteż aby zmniejszyć ciężar balkonowych grządek, użyjmy jako drenażu lekkiego keramzytu. Warstwa drenażu to w zależności od głębokości pojemnika 15 - 30 cm. Na tak przygotowany drenaż rozkładamy włókninę, która zapobiegnie zamuleniu warstwy drenażowej. Ostatnią warstwę stanowi specjalnie przygotowane podłoże.

Ważne wskazówki

W zależności od rodzaju roślin jakie chcecie uprawiać podłoże powinno być bardziej lub mniej zasobne w składniki pokarmowe. Przykładowo: zioła przyprawowe i warzywa mają duże zapotrzebowanie na nie, ale już gatunki śródziemnomorskie, czy krzewy ozdobne  - wolą uboższe podłoże i przykładowo do grządek na balkonie można zastosować substraty do zielonych dachów. Dzięki swojemu składowi są one idealne dla roślin wieloletnich, a przede wszystkim są lekkie, długo utrzymują składniki pokarmowe i wilgoć. Mogą one pozostawać długo w pojemnikach bez konieczności wymiany. Przeciwieństwem jest klasyczne podłoże  kompostowe, które wymaga wymiany co 5 - 8 lat.

 

Chcesz zobaczyć inne przykłady warzywników w pojemnikach? Zajrzyj tu: https://ogrodwarzywny.blogspot.com/2014/04/mnostwo-inspiracji-na-warzywnik.html?m=0