24-06-2021

Mikoryza - nieoczywisty związek roślin

Mikoryza - czym jest i co daje?

Każdy, kto marzy o bujnym ogrodzie, musi wiedzieć, czym jest mikoryza i jak można wykorzystać to zjawisko dla dobra pielęgnowanych przez siebie roślin. A może ono przysłużyć się w sposób naprawdę znaczący i sprawić, że grządki i rabatki zazielenią się i utoną w kolorach, tak jak w najpiękniejszych ogrodach francuskich i angielskich.

Mikoryza – najważniejsze informacje

Mikoryza to współpraca i współistnienie. Mianem tym określa się symbiozę roślin i grzybów zasiedlających glebę. W naturalnych warunkach gatunki, które się ze sobą „lubią”, bez trudu odnajdują do siebie drogę, jednak jeśli mamy do czynienia z zakładanym od zera ogrodem, trzeba w zainicjowaniu tego zjawiska nieco naturę wspomóc. Mikoryzą można także wesprzeć nowo posadzone rośliny w starym ogrodzie lub rośliny, które po prostu rosną słabiej. Ale o tym za chwilę. Najpierw należy wyjaśnić, dlaczego ta współpraca jest taka ważna i jakie korzyści płyną z niej dla obu jej uczestników. Grzyby wspomagają rozwój roślin w ten sposób, że umożliwiają pobieranie przez nie większej ilości wody i soli mineralnych z gleby. To z kolei sprawia, że rośliny szybciej rosną i są w stanie wytworzyć więcej kwiatów i bujniej owocują. Zwiększa się także ich odporność na różne choroby i niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Grzyby są mniejszymi beneficjentami tej współpracy, ale zyskują coś bardzo dla siebie ważnego – korzystają z produktów fotosyntezy. Przede wszystkim pobierają od roślin cukry, których same nie są w stanie wyprodukować.

Mikoryza w przydomowym ogrodzie

Mikoryza to zjawisko występujące w naturze od wielu milionów lat. W lasach, puszczach i na obszarach, na których ingerencja człowieka jest nikła, występuje ona nadal. Niestety grzyby – jako bardzo wrażliwe organizmy – można łatwo wyeliminować z gleby. Na próżno szukać ich na polach uprawnych, na których stosuje się dużo chemii, środków owadobójczych, oprysków i nawozów. Również podczas budowy domów, wykonywania głębokich wykopów i innego rodzaju ingerencji w przyrodę, gdy do gleby przedostają się różnego rodzaju substancje chemiczne, grzyby obumierają. Istnieje jednak sposób, aby na nowo zasiedlić nimi glebę, a jest nim aplikowanie do ziemi specjalnych szczepionek mikoryzowych

Wybór tego rodzaju preparatów jest naprawdę spory. Dostępne są zarówno szczepionki mikoryzowe przeznaczone do roślin balkonowych i kwiatów doniczkowych, jak i te odpowiednie dla roślin ogrodowych (tych jest zdecydowanie więcej). Co ważne, można kupić preparat idealny dla potrzeb konkretnych gatunków roślin, czyli np. szczepionkę wspomagającą wzrost róż, roślin wrzosowatych albo warzyw, takich jak pomidory, czy papryka. Bardzo dużą zaletą tych preparatów jest to, że są one w pełni naturalne, niedrogie, bardzo skuteczne i dają długofalowe efekty. Pozytywnie wpływają na stan gleby, dzięki czemu uprawa staje się łatwiejsza, bardziej ekologiczna i nie wymagająca aż tylu dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. To duży plus, szczególnie dla początkujących ogrodników. A co najważniejsze - mikoryzę wystarczy zaaplikować pod roślinę tylko raz.