18-05-2021

Jak założyć ogród warzywny krok po kroku?

Warzywa z własnego ogródka – brzmi jak bajka, prawda? Smaku tych wyhodowanych samodzielnie nie da się porównać z niczym innym, a satysfakcja, jaką daje uprawa ziemi stanowi ogromną motywację do działania. Założenie ogrodu warzywnego nie jest trudne, jeśli wie się, od czego zacząć i jak postępować krok po kroku. Takimi właśnie poradami chcemy się podzielić.

Wybór miejsca

Do uprawy warzyw wcale nie trzeba mieć dużo miejsca. Niezwykle istotne jest jednak to, aby znaleźć dla nich odpowiednie stanowisko. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wysiew nasion do doniczki, skrzyni lub tradycyjnego warzywnika w gruncie, powinniśmy wybrać dla nich nasłonecznione stanowisko. Im więcej słońca, tym bujniejsze będą plony i tym smaczniejsze warzywa. Dla optymalnego wzrostu rośliny potrzebują dostępu do naturalnego światła słonecznego przez co najmniej 6 godzin w ciągu dnia. Należy również zadbać o to, aby młode warzywa nie były targane silnymi wiatrami i nie były narażone na ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Dobrze jest zatem – jeśli nie występują naturalne osłony w postaci żywopłotów - otoczyć grządki lub posadzić je na podwyższonych grządkach. Aby samodzielne wyhodowane warzywa były nie tylko smaczne, ale i zdrowe, należy uprawiać je z dala od ruchliwych dróg i zatłoczonych centrów miast. Gleba bardzo chłonie wszystkie zanieczyszczenia, które przechodzą później do roślin. Im zatem dalej od spalin, tym lepiej.

Gleba i przygotowanie stanowiska pod uprawy

Przygotowanie gleby wymaga nieco pracy. Prace z tym związane należy zacząć od dokładnego przekopania jej szpadlem, bądź widłami oraz rozbicia wszystkich grudek i usunięcia wszystkich zbędnych elementów, takich jak zeschnięte korzenie, kamienie, szkło itp. Jeśli chodzi o właściwości gleby odpowiedniej pod uprawę warzyw, to powinna ona odznaczać się dość dużą przepuszczalnością i wilgotnością (najlepsze są gleby gliniasto-piaszczyste) oraz kwaśnym odczynem (pH 6-6,5). Właściwości gleby „zastanej” można poprawić, wzbogacając ja właściwym nawozem i materią organiczną. Najlepsze są oczywiście ekologiczne, naturalne substancje użyźniające, takie jak obornik, bądź kompost ogrodowy.

 

Szukasz pracy w ogrodnictwie?  Sprawdź ofertę: https://pl.jooble.org/praca-ogrodnik