Zgromadzenie wszystkich narzędzi niezbędnych do prac ogrodniczych wymaga sporo nakładów pieniężnych i czasu. Nierzadko bywa tak, że znalezienie akcesoriów, z którymi najlepiej nam się pracuje, wymaga przetestowania różnych modeli. Gdy zatem trafimy już na swoje ideały i skompletujemy swój skrojony na miarę zestaw ogrodowy, warto potem odpowiednio o niego dbać. Właściwe i dokładne czyszczenie i konserwowanie narzędzi ogrodniczych znacząco przedłuża ich żywotność i powoduje, że mogą one z powodzeniem służyć nam nawet kilkanaście lat.
Posezonowe porządki – uwzględnij narzędzia do ogrodu
Choć optymalnie byłoby czyścić narzędzia po każdym użyciu, to w praktyce byłoby to bardzo uciążliwe. Oczywiście warto usunąć błoto, czy resztki roślin z łopaty, łopatki, grabi, sekatora od razu po zakończeniu prac w ogrodzie, jednak z gruntownym czyszczeniem i konserwacją można poczekać do końca sezonu. Gdy wszystkie plony ziemi zostaną już zebrane, a ona sama przygotowana do zimy, warto zabrać się za prace przy porządkowaniu narzędzi. Wszystkie akcesoria służące do przekopywania i grabienia należy dokładnie umyć wodą z płynem i zostawić do wyschnięcia, bądź przetrzeć suchą szmatką. Należy również zabezpieczyć je przed korozją – wystarczy posmarować je przeznaczonym do tego celu olejem technicznym. W przypadku stępienia szpadla i innych ostrzejszych elementów, trzeba jeszcze dodatkowo narzędzie naostrzyć tak, aby z nadejściem wiosny można było od razu przystąpić do prac w ogrodzie.
Podobnie warto postępować ze wszystkimi narzędziami przeznaczonymi do cięcia, takimi jak sekatory, czy nożyce z tą różnicą, że po zakończeniu czyszczenia należy dodatkowo przetrzeć je denaturatem lub inną substancją, która skutecznie usunie i bakterie, i zarodniki grzybów. Aby podczas zimy narzędzia się „nie zastały”, wszystkie elementy ruchome trzeba naoliwić albo spryskać popularnym smarem z precyzyjnym aplikatorem.
W jakich warunkach należy przechowywać narzędzia ogrodnicze?
Oprócz czyszczenia i konserwacji samych narzędzi, bardzo duże znaczenie dla ich sprawności i „dobrej kondycji” mają warunki, w jakich się je przechowuje. Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy ich na otwartym powietrzu na całą zimę. Zmiany temperatur, wilgoć i śnieg to niszczycielskie siły, które szybko mogą doprowadzić akcesoria ogrodnicze do stanu, w którym są one bezużyteczne. Najlepiej jest znaleźć dla nich miejsce w szopie, garażu lub specjalnym składziku, gdzie będą one chronione przed wilgocią, zbyt niską temperaturą i innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Mniejsze narzędzia, takie jak niewielkie łopatki, grabki, pikowniki, pazurki, motyczki, czy widełki ogrodnicze można dodatkowo przechowywać w kartonach, co zapewni im dodatkową izolację. Nam ułatwi dodatkowo znalezienie potrzebnych nam akcesoriów, gdy przyjdzie już pora, by znów znalazły się w użyciu. Dla grabi, szpadli, łopat i innych większych narzędzi najlepiej jest przygotować specjalne haczyki lub przegródki tak, aby znajdowały się w pozycji pionowej.
Dla własnej wygody warto zadbać także o to, aby wszystkie akcesoria były ułożone zgodnie z odpowiadającym nam porządkiem.