Kategorie

Rodzynek brazylijski (Miechunka peruwiańska) 0,1 g

Producent: Vilmorin
Dostępność:
Jest Jest
 (1 szt.)
Czas realizacji: 24 h
szt.
Cena netto: 2,36 zł 2,55 zł
Jest to bylina z rodziny psiankowatych, pochodząca z Andów, uprawiana jest na całym świecie. W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną. Owoce i nasiona miechunki są jadalne. Przypominają małe pomidorki w kolorze pomarańczowym albo żółtym.
Rośliny dorastają do dwóch metrów wysokości i są rozłożyste, więc wymagają dużo miejsca wokół siebie. Trzeba je przywiązywać do palików, żeby się nie złamały. Miechunkę można też uprawiać także w doniczce na tarasie, czy balkonie. Rodzynki dojrzewają ok. połowy lipca i owocują aż do przymrozków. W czasie dojrzewania owoców rośliny potrzebują dużo wody. Dojrzałe owoce są słodkie albo słodko-kwaśne z aromatem ananasowym, truskawkowym, czy limonkowym. Nie zrywa się ich krzaka, tylko czeka, aż spadną i wtedy zbiera się je spod rośliny. Pergaminowa torebka chroni je przed gniciem. Jedna miechunka może wydać do 300 owoców.
Rodzynki brazylijskie lubią miejsce słoneczne i zaciszne.Nie są wymagające, co do gleby, chociaż znacznie lepiej owocują w glebie żyznej. Owoce są bogate w cenne składniki, witaminę C, beta-karoten, witaminy z grupy B, cukry oraz fosfor. Dodaje się je do sałatek i lodów. Można z nich gotować kompot, zrobić marmoladę, galaretkę lub sok.