Kategorie

Facelia błękitna NATRA - nasiona na poplon 50,0g

Producent: Toraf
Dostępność:
Jest Jest
 (24 szt.)
Czas realizacji: 24 h
szt.
Cena netto: 2,41 zł 2,60 zł

Nawóz zielony to zielona masa roślinna pozostawiona w glebie. Zwykle roślina przeznaczona na zielony nawóz uprawiana jest na polu, często jako poplon (międzyplon), a następnie wprowadzana do gleby. Znaczenie nawożenia zielonego dla ekologicznych metod produkcji roślinnej jest nieocenione, zwłaszcza zaś roślin motylkowych, które pozwalają utrzymać pozytywny bilans azotu w glebie.

Facelia błękitna to roślina jednoroczna miododajna - z 1 ha można pozyskać ok. 300 do 700 kg miodu. Spełnia także rolę rośliny paszowej, poplonowej na zielony nawóz. Poprawia strukturę i zyzność gleby, spulchnia ją oraz wzbogaca w próchnicę. Zmniejsza erozję gleby i zapobiega wypłukiwaniu składników pokarmowych. Hamuje rozwój chwastów. Zapobiega przenoszeniu kiły kapuścianej. Posiada krótki okres wegetacji wynoszący 90 - 110 dni, co pozwala w któtkim czasie wyprodukować wysokie plony masy zielonej. Facelia ma małe wymagania glebowe, jest wytrzymała na susze i przymrozki. Może być wysiewana 2 - 3 razy w ciągu okresu wegetacyjnego. 

Termin wysiewu: 15 IV - 15 IX, norma wysiewu 15-30 kg/ ha, głębokość siewu 1 -2 cm.

Nadaje się na gleby od lekkich po ciężkie.
100 g nasion wystarcza na ok. 100 m2.

 

 Znaczenie nawozów zielonych:

  •  wzbogacanie gleby w próchnicę, dzięki czemu zwiększa się jej zdolność do magazynowania wody i składników pokarmowych;
  • poprawianie struktury gleby;

  • podwyższenie aktywności mikrobiologicznej w glebie;

  • źródło składników pokarmowych, zwłaszcza azotu (rośliny motylkowe);

  • zmniejszenie zachwaszczenia.